Google ve Türk Telekom Anlaştı, Sunucular Türkiye’ye Geliyor

Google ve Türk Telekom ,2020’de Google sunucuları Türkiye’ye geliyor. ABD’li dünya devi Google sunucularını Türkiye’ye taşıma kararı alarak Türk Telekom ile imzaları attı.

Rekabet kurulunun kestiği ceza sonrası artık türkiyeye lisans vermeyeceğini açıklayan Google tarafından ayrı bir konudan fakat bir o kadar önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde sunucularını türkiyeye getirmesi için Facebook ile anlaşmaya çalışan türk telekom, Google ile masaya oturdu.

Konuyla ilgili olarak Google ve Türk Telekom 16 Aralık pazartesi günü anlaşma imzaladığı öğrenildi. İkili yapılan bu anlaşmanın sonucunda Google’ın sunucuları Türkiyeye gelecek.

Şuan sadece teknik çalışmalar yürütülsede Türkiye’de 8 ayrı merkezde Google’ın sunucuları barınacak.

Yapılan anlaşmaya göre Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin 2020 senesinde yüzde 50’si Türkiye’de kurulacak olan sunuculardan yönetilecek. Bu oran 2020 yılının bitiminde ise yüzde 80’e çıkarılacak.

Google’nin sunucuları Türkiyeye getirmesi, Google’ın Rekabet Kurumu ile son yaşadığı Android lisans krizinden etkilenmedi.

Türkiye’de İnternet trafiğinin yaklaşık olarak %75’ini oluşturan Facebook ve Google’ın sunucularını Türkiyeye getirmek için bir süredir çalışmalar yapılıyordu. Bu yönde ilk adım Facebook ile atılmıştı.

AVANTAJLARI NELER OLACAK?

Google ve Facebook trafiğinin türkiye üzerinden geçmesinden dolayı kullanıcılara nasıl yansıyacak?

Türkiye’deki internet kullanıcıları, daha iyi bir hizmet alacak. İnternet kullanıcıları artık daha az gecikme hissedecek ve bu platformların servislerine daha hızlı ulaşabilecek. Daha uzun vadede ise Türkiye’deki kullanıcı bilgileri dışarıya daha az çıkmış olacak.

İlgili Yazılar

cisco-ip-telefonlarinda-kritik-guvenlik-acigi-kesfedildi

Cisco IP Telefonlarında Kritik Güvenlik Açığı Keşfedildi

Cisco, IP telefon web sunucusunda kimliği doğrulanmamış bir saldırgan tarafından uzaktan kod yürütülmesine olanak sağlayan kritik bir güvenlik açığının önüne...

2020 Yaz Dönemi Staj Başvuruları Hakkında

Covid-19 salgını nedeniyle 2020 yaz döneminde stajer öğrenci alımı yapılmayacaktır. Fordefence Adli Bilişim Laboratuvarı...
covid-19-tedbirlerinden-mobil-cihaz-temizligi-nasil-olmali

Covid-19 tedbirlerinden Mobil cihaz temizliği nasıl olmalı

Ceo’muz Mustafa SANSAR Haber Global Ana Haber’e ‘Covid-19 tedbirlerinden, Mobil cihaz temizliği nasıl olmalı’ Konularında görüşlerini aktardı. ...