Google Chrome Güvenli Olmayan Şifrelerinizi Düzeltmek İstiyor

Güvenlik ihlallerinin çoğu tek bir şeyin sonucudur:

baştan savma parola politikaları. Çok fazla insan, zayıf şifreleri seçme veya internette başka yerlerde kullandıkları şifreleri yeniden kullanma hatasına düşüyor – bu da, yetkisiz erişim elde etmeye çalışan kötü niyetli bilgisayar korsanları için hayatı kolaylaştırıyor.

Bu nedenle, Google’ın önümüzdeki haftalarda Chrome tarayıcısının kullanıcılarına, zayıf şifreleri kontrol etmeyi kolaylaştıracak ve geçmiş veri ihlalinde saklanan şifrelerin ele geçirilmesi durumunda uyarılmasını kolaylaştıracak yeni bir özellik sundu.

Şifrelerini tarayıcının şifre yöneticisinde saklayan Chrome kullanıcıları, Ayarlar > Şifreler > Şifreleri kontrol et > Şimdi Kontrol Et’e giderek veya web sitelerinde oturum açtıktan sonra otomatik olarak şifrelerinin zayıf olup olmadığını veya başkalarının eline geçip geçmediğini kontrol edebilirler.

zayıf veya güvenliği ihlal edilmiş bir şifre tespit edildiğinde, daha güçlü ve daha güvenli bir şifre ile değiştirilebilir.

Bu parola güvenlik denetimleri, tarayıcının geçen yıl tanıtılan “Güvenlik Kontrolü” özelliğinin bir parçası olarak gelmekte. Google, Chrome’un Güvenlik Kontrolü özelliğinin her hafta 14 milyon kez kullanıldığını ve tanıtıldığı günden bu yana, tarayıcıda depolanan güvenliği ihlal edilmiş giriş şifrelerinin sayısında % 38’lik bir azalma olduğunu söylüyor.

Google Hesabınızdaki şifrelerin ifşa edilip edilmediğini, zayıf olup olmadığını veya birden fazla hesapta kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz. Böylece güvenli olmayan şifreleri değiştirerek hesaplarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızda passwords.google.com adresine gidin.
  2. Şifreleri kontrol et‘i seçin. Oturum açmanız gerekebilir.
  3. Sonraki adımları izleyin.

İlgili Yazılar

cisco-ip-telefonlarinda-kritik-guvenlik-acigi-kesfedildi

Cisco IP Telefonlarında Kritik Güvenlik Açığı Keşfedildi

Cisco, IP telefon web sunucusunda kimliği doğrulanmamış bir saldırgan tarafından uzaktan kod yürütülmesine olanak sağlayan kritik bir güvenlik açığının önüne...

2020 Yaz Dönemi Staj Başvuruları Hakkında

Covid-19 salgını nedeniyle 2020 yaz döneminde stajer öğrenci alımı yapılmayacaktır. Fordefence Adli Bilişim Laboratuvarı...
covid-19-tedbirlerinden-mobil-cihaz-temizligi-nasil-olmali

Covid-19 tedbirlerinden Mobil cihaz temizliği nasıl olmalı

Ceo’muz Mustafa SANSAR Haber Global Ana Haber’e ‘Covid-19 tedbirlerinden, Mobil cihaz temizliği nasıl olmalı’ Konularında görüşlerini aktardı. ...