Sıkça Sorulan Sorular

Siber dünyada yanlız değilsiniz!

Fordefence, danışmanlık ve hizmetleri kapsamında tüm sorularınızı yanıtlamak için hazırdır.

Danışmanlık ve hizmet süreçlerimiz hakkında merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.


Soru Sor
1Resmi makamlarda ve mahkemelerde kullanılabilecek uzman görüşü (mütalaası) hazırlıyor musunuz?
Evet. İncelemelerimiz ve tespitlerimiz sonucunda hazırlanan raporlar yurt içi ve yurt dışında geçerli akredite bilimsel yöntemlerle hazırlanmaktadır.
2Uzman mütalaası adli süreçleri hızlandırır mı?
Evet. Uzman mütalaaları hem soruşturma hemde kovuşturma aşamalarını önemli ölçülerde hızlandırmakta ve resmi makamların yoğun iş yükünden dolayı geç hazırlanan bilirkişi raporlarına ışık tutmaktadır. Uzman mütalaaları talep edenin isteklerine göre kolluk kuvvetleri veya Adli Tıp gibi kurumlardan gelen raporlara göre çok daha kapsamlı hazırlanmaktadır.
3Silinen veriler geri getirilebilir mi?
Evet, silinmiş veriler nerede ne şekilde olursa olsun, üzerine başka bir veri yazılmadığı sürece geri getirilebilir. Bu yüzden verileriniz silindiğinde cihaz üzerinde hiçbir işlem yapmadan (cihazı kullanmadan) en hızlı şekilde profesyoneller ile irtibata geçiniz
4Harddiskim bozuldu. Çalışmıyor. Veriler kurtarılabilir mi?
Evet. Fiziksel veya yazılımsal arızası olan tüm veri depolama üniteleri laboratuvarımızdaki tozsuz ortam imkanlarında açılır, gerekli müdahaleler yapılır ve verilerinize ulaşılabilir. Veri kurtarma hassas bir iştir. Cihazlarınızı sadece güvendiğiniz profesyonellere emanet ediniz.
5Evimde, ofisimde veya aracımda dinleme cihazı olduğundan şüpheleniyorum, ne yapabilirim?
Yasa dışı dinlemeler dijital cihazlar üzerinde yazılım kullanmak vasıtasıyla yapılabildiği gibi böcek olarak tabir edilen microçipler ile de yapılmaktadır. Bu mikroçipler hem radyo frekansı üzerinden hem de üzerlerinde bulunan data hatları ile veri transfer ederler. Büyük çoğunluğu pil ile çalışırken daha uzun soluklu dinlemelerde mikroçipler elektrik hattına bağlanarak sürekli çalışması sağlanır. Eğer dinlenip dinlenmediğiniz konusunda şüphe duyuyorsanız uzmanlarımız bunun tespitini yapabilir ve kimin dinlediğini yapacakları incelemeler sonucunda bulabilir. Fordefence bu işlemler sonucunda gerekli hukuki sürecin başlatılmasında da size yardımcı olmaktadır.
6Telefonumun dinlendiğinden, izlendiğimden şüpheleniyorum. Ne yapabilirim?
Yasa dışı dinlemeler en yaygın olarak bu iş için özel üretilmiş yazılımlar ile yapılmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi ile yasa dışı dinlemeler çok basit bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Telefon, bilgisayar veya tabletinizden, hatta akıllı saatinizden dinleniyor veya izleniyor olabilirsiniz. Eğer dinlenip dinlenmediğiniz konusunda şüphe duyuyorsanız uzmanlarımız bunun tespitini yapabilir ve kimin dinlediğini yapacakları incelemeler sonucunda bulabilir. Fordefence bu işlemler sonucunda gerekli hukuki sürecin başlatılmasında da size yardımcı olmaktadır.
7Görüntü netleştirme yapılabilir mi nasıl yapılır?
En çok sorulan soruların başında görüntü netleştirme ve iyileştirme gelmektedir. Televizyon dizileri ve filmlerde izlediğimiz görüntü iyileştirme teknikleri film efektlerinden ibarettir. Görüntüler bu filmlerde gözüktüğü gibi iyileştirilemez ve büyütülemez. Görüntü iyileştirilme çok meşakkatli bir süreçtir. Her görüntü iyileştirilemez, ancak okunmayan plaka, gözükmeyen yüz, vb. gibi durumlarda video/görüntü uzmanlarımız ile görüşüp görüntünün iyileşip iyileşemeyeceğini öğrenebilirsiniz.
8Fotoğraf, video ve ses üzerinde manipülasyon yapılabilir mi?
Evet. Hem fotoğraf hem video hem de ses dosyaları üzerinde manipülasyon yapma imkanları vardır. Ancak bu manipülasyonların tespiti çoğu zaman mümkündür. Yüksek teknoloji ürünü yazılımlar ile fotoğraflar pixel pixel, videolar kare kare, ses dosyaları ise mili saniyeler bazında incelenir, çeşitli metodolojiler ile analiz edilir. Bulunan anomaliler ile dosyalarda ne gibi tahribat yapıldığı ortaya konur.
9Hacker saldırılarına karşı yeterli korumam var mı?
İzinsiz giriş, saldırı ve işlevsiz bırakma teknikleri her geçen gün gelişmekte ve saldırganların kullanabileceği yeni açıklar çıkmaktadır. Bu bağlamda gerek evinizde gerekse kurum ve kuruluşların büyük yapısı içinde birçok açık bulunabilir. Düzenli olarak sızma testleri yaparak bilişim sistemleri üzerinde tespit edilen açıkların kapatılmasını sağlıyoruz.
10İnternetten haber, fotoğraf veya yorum kaldırmak mümkün müdür?
Evet, internet üzerinden içerik kaldırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Yapılacak çalışmalarla provokatif, müstehcen, yasa dışı, vb. gibi birçok içerik internet üzerinden kısa zamanda kaldırılabilir. Bazı içeriklerin kaldırılması diğerlerine göre daha uzun sürebilir ve resmi makamlara başvuru gerektirebilir. Tüm bu işlemleri Fordefence Adli Bilişim Laboratuvarı sizin için takip eder ve online itibarınızı korur.
İş Talebi