Laboratuvar

Güvenilir, kaliteli ve özelleştirilmiş butik çözümler üretiyoruz!

Fordefence hizmet süreçleri her işe özel atanmış danışman ve ekip ile yürütülmektedir.
Laboratuvar hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen başlıkların üzerine tıklayınız.

Adli Bilşim laboratuvarı Tüm dijital delillerin tespitleri; uluslararası standartlardaki adli bilişim laboratuvarımızda, konusunda yılların tecrübesine sahip adli bilişim mühendislerimiz tarafından, güvenilir ve denetlenebilir şekilde yapılarak, Türk hukuk sistemi ile uyumlu şekilde raporlanmaktadır.

Laboratuvarlarımızda yapılan incelemelerin bazıları;

Adli bilişim hizmetlerinde görüntü incelemeleri ve raporlamaları nasıl yapılır?

Adli Bilşim laboratuvarı Adli Bilişim Hizmetlerinde Görüntü İyileştirme: Olay anında çekilen fotoğrafların karanlık olması halinde bunlar birtakım programlarla parlaklık, keskinlik ve kontrast ayarları üzerinden incelenebilecek duruma getirilecek seviyeye getirilir ve olası her parazit ile gürültü temizlenir. Görüntü Doğruma: Görüntü iyileştirme işleminden sonra görüntülerin gerçek mi yoksa sahte mi olduğu incelemeleri yapılarak görüntüler doğrulanır.  Stenografi İncelemesi: Görüntü içerisine gizlenmiş herhangi bir veri varsa bunlar ortaya çıkartılır.Görüntü Karşılaştırma: Mahkemeler ve diğer adli birimlerin talep ettiği şekilde olmak üzere söz konusu görüntülerde bulunan kişi/nesnenin o kişi/nesne olduğuna dair incelemeler birden fazla görüntü karşılaştırılarak yapılır.Rapor Hazırlama: İncelenen görüntüye ilişkin adli birimlerde kullanılmak üzere rapor hazırlanır.

SES KAYDI, ANALİZİ VE ÇÖZÜMÜ, SES KARŞILAŞTIRMALI KİŞİ TESPİTİ

Adli Bilişim Hizmetlerinde ses kayıtları; adli vakalar sonucunda mahkeme tarafından delil niteliğini haiz olarak incelenmesi gerektiği belirlenen ses kayıt ve dosyalarıdır. Halihazırda devam eden bir davada incelenmesi gereken ses kayıtları analog veya dijital kayıt cihazları, ses kaydı yapan kameralar ve cep telefonları gibi cihazlardan elde edilmektedir.
Adli ses kaydı analizi ise işte bu kayıtların mahkemeye delil olarak şekilde özel programlar aracılığıyla incelenmesi, dökümünün hazırlanması ve sesteki ayırt edici özelliklerin açığa çıkarılmasıdır.
Öncelikle adli birimler tarafından mahkemede delil olarak kullanılabilecek niteliği haiz görüntülerin içerildiği cihaz veya cihazın imajı Adli Bilişim Bilirkişilerine ulaştırılır. Bilirkişi bu ses dosyalarını, gerektiğinde düzelterek incelemeye ve dosya ile ilişkilendirecek delilleri su üzerine çıkarır.
Bu konudaki en yaygın inceleme konusu hiç şüphesiz telefon bankacılığı aracılığı ile kredi kartı dolandırıcılığında banka ve operatörlerden alınan ses kayıtlarının incelenmesidir: Özellikle dolandırıcılığın yapıldığı günler ve önceki günlerdeki sanıkların cep telefonlarından ve olaya konu bankanın çağrı merkezi ile gerçekleştirmiş olduğu konuşmalar mahkeme tarafından incelenmek üzere Bilirkişiye ulaştırılır.
İş Talebi