Online İtibar Danışmanlığı

Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, vb. gibi sosyal medya mecralarında açılan sahte ve provokatif hesapların kapatılması, hesabı açan şahısların tespit edilmesi, olumsuz yorum, fotoğraf, video, haber, vb. gibi içeriklerin kaldırılması işlemleri acil müdahale misyonu ile sonuca ulaştırılmaktadır.

Sosyal ağların ve internetin herkes tarafından yaygın şekilde kullanılması ve internet üzerindeki içeriklere ulaşımın çok kolay olması sebebiyle sanal mecralar hiç olmadığı kadar önemli hale gelmiştir. İnternet, özel veya tüzel kişiliklerin, olayların ve görüşlerin tanıtımı için sınırsız olanak sağlanmaktadır. Kısacası şahıslar, markalar veya şirketler hakkındaki fikirlerin arama motoru sonuçlarına ve sosyal medyadaki etkinliklerine göre belirlendiği bir dönemde olduğumuz aşikârdır. Böylelikle online itibar kavramı doğmakta ve hayatın olağan akışı içinde giderek daha önemli bir hale gelmektedir.

Online itibar yönetimi kapsamında 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi hakkındaki kanun, olumsuz içeriği oluşturan içerik sağlayıcılara ve içeriğin barındırılmasını gerçekleştiren yer sağlayıcılara bir takım sorumluluklar yüklemektedir. 5651 sayılı kanun başta olmak üzere mevzuatın tanıdığı olanaklar ölçüsünde içerik çıkartma, cevap ve düzeltme metni yayınlama ya da içeriğe erişim engelleme gibi hukuki çözümler bulunmaktadır.

Fordefence Adli Bilişim Laboratuvarı, internet üzerinden kaldırılmasını istediğiniz içerikleri alanında uzman teknik ekibi ve profesyonel medya ilişkileri departmanı ile uluslararası hukuk ağı çerçevesinde en hızlı şekilde sonuca ulaştırmaktadır. Olumsuz haber, fotoğraf, video içeriklerin yanı sıra telif hakkı içeren film, müzik gibi eserlerin kaldırılması, marka ihlallerinin ve şikâyetlerin de önüne geçilmesi sağlanır.

Online itibar çalışmaları kapsamında haber sitelerinden haber kaldırmak, fotoğraf kaldırmak, video kaldırmak sadece Google, Yandex veya Bing üzerinden yapılmaz. Uzmanlarımız tarafından yapılan teknik analiz sonucunda adınıza ya da şirketinize yönelik arama motorlarında mevcut tüm olumsuz içerikler listelenir. Haberlerin veya görünmesini istemediğiniz içeriklerin bulunduğu tüm web sitelerine gerek hukuki merciler kanalıyla müdahale edilir, gerekse de bireysel ilişkiler kullanılarak stratejiler belirlenir ve bunların kaynaklarından, web sitelerinden kaldırılması ve tamamen silinmesi EN HIZLI şekilde sağlanır.

Online itibar hizmetlerinin diğer ayağı ise sosyal medyadır. Sosyal medyanın çoğu zaman basılı/görsel medyadan daha aktif kullanıldığı günümüzde olumsuzlukları sadece haber siteleri üzerinden takip etmek yetersiz kalmaktadır.

Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Vimeo, vb. gibi sosyal medya mecralarında açılan sahte hesaplar üzerinden yayınlanan içerikler çok kısa süreler içerisinde yüksek oranda itibar kayıplarına sebep olmaktadır. Fordefence Adli Bilişim Laboratuvarı bu çerçevede acil müdahale misyonu ile sahte ve provokatif sosyal medya hesaplarının tespiti, kapatılması ve hesabı açan şahısların tespiti konularında 7/24 KESİNTİSİZ hizmet vermektedir.

Online itibar hizmeti çerçevesinde yapılan çalışmalar;

  • İnternet üzerinden olumsuz haber ve içerik kaldırma
  • Arama motorlarından sonuç ve tahmin kaldırılma
  • Özel hayatın korunması kapsamında müdahaleler
  • Fikri ve sınai haklar kapsamında ihlal tespitleri ve raporlamaları
  • Sahte ve provokatif sosyal medya hesapların kapatılması
  • Sahte ve provokatif sosyal medya hesabı açan şahısların tespiti
İş Talebi